
7 egyszerű tipp, hogyan segítheted elsős gyermeked az olvasás tanulásában
Az első osztály nem csak a gyerekek, hanem a szülők életében is nagy változásokat hoz. Az egyik legfontosabb készség, amit a kicsiknek meg kell tanulniuk, az olvasás. Ez az alapja minden további tanulásnak, így elengedhetetlen, hogy magabiztosan sajátítsa el ezt a képességet. De hogyan lehet segíteni otthon anélkül, hogy túlterhelnéd? Hoztam nektek 7 egyszerű, de hatékony tippet, hogy a gyermekeitek sikeresen kezdhessék az olvasás tanulását!
1. Olvass neki minden nap!
Mielőtt elkezdené a gyerek tanulni az olvasást, érdemes már előtte rákészülni. Az egyik legegyszerűbb, de legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy minden nap olvasol a gyermekednek. Sőt, az a legjobb, ha úgy tartod a könyvet a kezedben, hogy ő is lássa a betűket! Ez segít abban, hogy megszeresse az olvasást, és pozitív élményekkel kapcsolja össze. Az első osztályos gyerekek számára az esti mesélés például nagyon jó lehetőség arra, hogy kapcsolatba kerüljenek a könyvekkel. Közben fejlődik a szókincsük, kifejezőkészségük.
Hogyan segíthetsz még jobban?
- Válassz életkoruknak megfelelő meséket! Ha túl bonyolult a szöveg, nem fogja élvezni.
- Kérdezd meg őket a történetről! Például: „Kik voltak a szereplők? Milyennek találtad őket? Te mit tettél volna a helyükben? Mit gondolsz, mi fog történni ezután?” Ezek azért nagyon fontos kérdések, mert ezáltal a kommunikációs és szövegértési képességeiket is fejleszted észrevétlenül.
- Engedd meg, hogy ők válasszanak könyvet, mert akkor még nagyobb kedvvel fognak hallgatni!
- Ne félj elmagyarázni a nehéz szavakat! Sokszor a gyerekek maguktól is megkérdezik, ha nem értenek egy-egy szót, de te is rákérdezhetsz erre. Tapasztalatom szerint nagyon kicsi a mai gyerekek szókincse. Ez pedig ennek a fejlesztésére egy jó példa.
2. Használj játékos módszereket!
Az olvasás tanulása közben, vagyis ha már néhány betűt el tud olvasni, változatos és játékos módszerekkel ösztönözheted a tanulásra. Készíthetsz például kártyákat a leggyakoribb szavakkal, és játszhattok velük memóriajátékot. A lényeg, hogy a tanulás során a gyermek jól érezze magát, és ne érezze nyomásnak a feladatokat.
Játékötletek az olvasáshoz:
- Szókártyák készítése: írd fel a leggyakoribb szavakat, és játsszatok velük memóriajátékot.
- Bolt vadászat: a városban-járva kelve el kell olvasni a legszebb feliratokat.
- Csekkolás: Mindent, amit a bolti vásárlás során a kosárba beteszünk, azt előtt a gyerek hangosan felolvassa. Utánozhatja is közben a pénztárgép leolvasójának a hangját, mintha ő is beolvasta volna az árukat.
- Betű vadászat: már nem használt újságban be kell karikázni azokat a betűket, emiket az iskolában aznap tanultak.
- Betűkirakó: Ehhez készítettem egy interaktív, online játékot, amelyet itt a honlapomon találtok az “Interaktív játékos tanulás” fül alatt.. A betűket a vonalra lehet húzni és ott értelmes szavakat alkotni belőle. A radírra kattintva törlődik az írás és lehet kezdeni elölről!
- Szerepcsere: szülő és gyerek szerepet cserélnek és most a gyerek olvas mesét hangosan. A szülők közben kicsit bohóckodhatnak is, utánozva azt, ahogy a gyerek szokta csinálni mesélés közben.
3. Kezdd a képeskönyvekkel!
Amikor a gyerek már megtanulta a betűket olvasni, akkor elő lehet venni az illusztrált könyveket. A vizuális tanulás fontos szerepet játszik a gyermekek fejlődésében, a képeskönyvek pedig segítenek összekapcsolni a szavakat a képekkel. Az első osztályos gyerekek még vizuális gondolkodók, így a képek segítségével könnyebben értik meg a szavakat és a történeteket.
Hogyan válaszd ki a megfelelő könyvet?
- Keress olyan könyveket, amelyek rövid, egyszerű mondatokat tartalmaznak és nagyobb betűtípust használnak, nagyobb sortávolságokkal! Ez segít a gyereknek abban, hogy ne vesszen el a sorok között.
- Válassz olyan könyvet, ahol a képek segítenek megérteni a történetet.
- Hagyj időt, hogy a gyerek felfedezze a képeket és elgondolkodjon rajtuk! Sőt beszélgessetek is a képről! A mese elején fel lehet tenni a kérdést a képet nézegetve, hogy “szerinted miről fog szólni a mese?”
4. Legyél türelmes és támogató!
Az első osztályos olvasás elsajátítása kezdetén fontos, hogy türelmes legyél! Az olvasás nem megy egyik napról a másikra, és a hibák ilyenkor teljesen természetesek. Ne siettessük a folyamatot, és ne várjuk el egyből, hogy minden szót azonnal helyesen olvasson! Az önbizalom növelése fontosabb, mint a hibátlan teljesítmény. Nem szerencsés a túl gyors tempóra való ösztönzés sem, mert akkor a gyerek elkezd hadarni és közben nem arra figyel, amit olvas, hanem arra, hogy minél gyorsabb legyen. Ilyenkor egyébként sokkal többet hibáznak.
Hogyan tudsz támogató lenni?
- Dicsérd meg minden apró sikerért!
- Ha hibázik, várd meg, hátha ő is észreveszi és ne kritizáld, hanem segíts neki kijavítani!
- Használj olyan kifejezéseket, mint: „Látom, hogy nagyon igyekszel. Csak így tovább!” Ezt akkor is mondhatjuk, ha még nem megy olyan jól az olvasás, de látjuk, hogy a gyermekünk nagyon igyekszik. Az igyekezetet is el kell ismernünk, mert akkor legközelebb nagyobb kedvvel kezd hozzá.
5. Szánj időt a hangos olvasásra!
A hangos olvasás remek módszer arra, hogy gyermeked gyakorolja a helyes kiejtést, és magabiztosabbá váljon az olvasásban. Biztasd, hogy hangosan olvassa el a rövid szövegeket, meséket! Ezáltal nem csak az olvasási képessége fejlődik, de a nyelvi készségei is javulnak.
Hogyan bátorítsd a hangos olvasást?
- Kezdj rövid, egyszerű mondatokkal! Itt van két példa erre, amelyet én készítettem első osztályosoknak, ingyen letölthető: Állatos olvasás gyakorlás Bohócos olvasás gyakorlás Ha szereti a gyerek a számítógépes játékokat, akkor ezt az online szövegértés játékot is kipróbálhatjátok, ha már minden betűt ismernek: Játékos szövegértés Itt pedig több szövegértés feladatlapot is kipróbálhattok: Szövegértés gyakorlása
- Tegyétek ki az ágyra a gyerek kedvenc plüsseit! Játsszátok azt, hogy most a gyerek a tanító és a olvasson fel hangosan a játékoknak. Aztán a játékokat fel is szólíthatja, hogy olvassanak hangosan ők is. Ilyenkor a gyerek a hangját elváltoztatva valamelyik játék nevében olvas tovább.
- Olvassatok felváltva: te olvasod az egyik mondatot, ő a következőt.
- Adj pozitív visszajelzést, hogy bátorítsd a folytatásra!
6. Alakíts ki egy rendszeres olvasási rutint
Az olvasási rutin kialakítása elengedhetetlen ahhoz, hogy gyermeked rendszeresen gyakorolja az olvasást. Legyen ez egy meghatározott időpont a nap folyamán, amikor együtt olvastok. A rendszeresség segít abban, hogy az olvasás természetes részévé váljon a gyermek életének.
Hogyan hozd létre az olvasási rutint?
- Válassz egy nyugodt időpontot, például lefekvés előtt.
- Ne tartson sokáig, hogy ne terhelje túl a gyereket.
- Hozz létre egy kényelmes, olvasásra alkalmas helyet, ahol együtt lehettek.
- Ha a hétvégét választod gyakorlásra, akkor a hétköznapok legyenek szabadok, vagy fordítva, ha hétköznap gyakoroltok, a hétvége legyen szabad, mert fontos, hogy legyen idő a regenerálódásra is.
7. Légy példa az olvasásban!
Sokszor elfelejtjük, hogy a gyermekek utánozzák a szüleiket, így ha látják, hogy te is olvasol, nagyobb valószínűséggel fognak kedvet kapni hozzá. Szánj időt arra, hogy te is olvasol a jelenlétében – akár újságot, könyvet vagy magazint. Ezzel azt az üzenetet közvetíted, hogy az olvasás fontos és szórakoztató tevékenység.
Hogyan mutass példát?
- Olvass könyveket, amíg a gyermek is a közelben van.
- Beszélgessetek az olvasásról: kérdezd meg, ő mit olvasott aznap!
- Meséld el, miért szereted az olvasást, és mit tanulsz belőle.
Összegezve
Az olvasás elsajátítása nagyon fontos folyamat az első osztályos gyerekek számára. Szülőként kulcsfontosságú szerepet játszol abban, hogy mennyire fogja elsajátítani a gyermeked ezt a készséget. A rendszeres gyakorlás, a játékos módszerek és a pozitív visszajelzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy gyermeked magabiztosan és örömmel tanuljon meg olvasni. Próbáld ki a fenti tippeket, és segítsd gyermekedet az olvasási készségek elsajátításában!
Ne feledd: az olvasás nem csak egy iskolai feladat, hanem egy életre szóló készség, amelyet közösen is felfedezhettek!

