
Hogyan segítsd gyermeked a házi feladatban anélkül, hogy túlterhelnéd? – 8 hasznos tipp
Örök dilemma, hogy lehet megtalálni az egyensúlyt a tanulás és a szabadidő között. Sok gyerek inkább játékkal töltené el a délutánt, de tudjuk, hogy a tanulás is fontos. Hogyan vegyük rá erre a gyereket? Meddig kell megkövetelni, hogy hatékony legyen a tanulás és mikor kell abbahagyni, amikor már a pihenés fontosabb? Szülőként gyakran felmerül ez a kérdés. Hogyan támogassuk őt a házi feladatban úgy, hogy közben ne érezzék magukat túlterheltnek, és a tanulás se váljon stresszforrássá. Tanítóként szeretnék néhány gyakorlati tanáccsal segíteni nektek ebben, amelyeket könnyen beépíthettek a mindennapokba, hogy a házi feladat ne jelentsen akkora kihívást.
Miért fontos a házi feladat támogatása?
Először is azt fontos tisztázni, hogy miért van egyáltalán szükség a házi feladatra. A délelőtt elsajátított ismeretek ugyanis sokkal jobban rögzülnek, ha a nap folyamán még egyszer elővesszük őket egy kis pihenés után. Tehát a hatékony tanulás szempontjából van fontos szerepe. Ráadásul a házi feladat segítése nemcsak a tananyag elsajátítását könnyíti meg, hanem erősíti a gyermek és a szülő közötti kapcsolatot is. Amikor egy gyerek érzi, hogy szülei támogatják és érdeklődnek az iskolai teljesítménye iránt, nagyobb eséllyel alakul ki benne pozitív hozzáállás a tanuláshoz. Ugyanakkor fontos, hogy ez a segítség ne menjen a gyermek önállóságának rovására.
Az alábbi 8 tipp abban segít, hogy a házi feladat támogatása stresszmentes és hatékony legyen mindkettőtök számára.
1. Legyen napi rutin a házi feladatokban!
Természetesen sok gyerek a délutánt is az iskolában tölti, ezért a legtöbbször a napköziben készül el a házi feladat. Viszont van olyan eset, hogy délután valamilyen szakkör, vagy sportolás miatt ez elmarad és otthon kell leülni tanulni. Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy kialakítasz egy napi rutint. Legyen egy meghatározott időpont a házi feladat elkészítésére, például uzsonna után vagy egy rövid pihenőidő után. Ebben viszont legyetek következetesek és ilyenkor már ne engedjétek, hogy más dologgal foglalkozzon, mert könnyen későre marad és akkor már a gyerek is fáradt. A rendszeresség megkönnyíti a számára, hogy felkészüljön a tanulásra, és csökkenti a halogatás esélyét.
2. Különíts el egy nyugodt tanulósarkot!
A házi feladat támogatása szempontjából fontos, hogy legyen egy csendes, rendezett hely, ahol a gyermek kényelmesen dolgozhat. Egy tiszta asztal, megfelelő világítás és minden szükséges taneszköz elérhető közelségben sokat segít a koncentrációban. Kerüljétek a tévé vagy más zavaró tényezők jelenlétét ebben a térben! Erről már írtam korábban bővebben is, ha kíváncsiak vagytok rá hogyan támogathatjátok a tanulást megfelelő környezettel, ezt itt tudjátok elolvasni.
3. Adj időt a pihenésre!
Az iskolából hazaérve a gyermekeknek szükségük van egy kis időre, hogy levezessék a nap során felgyülemlett feszültséget. Engedd, hogy játsszon, sportoljon vagy egyszerűen csak pihenjen, mielőtt nekilátna a házi feladatnak. Ez a kis szünet segít, hogy frissebb fejjel, jobb hangulatban kezdje el a tanulást.
4. Legyél elérhető, de ne vedd át a feladatot!
Sok szülő esik abba a hibába, hogy túl sokat segít a házi feladatban. Érdemes az elején átnézni és átbeszélni, hogy milyen tantárgyakból van feladat, főleg ha még kicsi a gyerek. Majd meg kell kérdezni a tőle, hogy van-e olyan, amit nem ért. Ha nincs, akkor hagyjuk, hogy egyedül boldoguljon. Az iránymutatás és az útmutatás hasznos, de fontos, hogy a gyerek maga oldja meg a feladatokat. Ajánljuk fel, ha közben elakad, nyugodtan kérdezhet, de ilyenkor hagyjuk magára, hogy egyedül próbálja meg. Ez fontos az önállóságra való nevelés szempontjából. Ha szükség van rá, úgy magyarázz el egy-egy példát, hogy ha lehet ő találja ki a megoldást. Ezzel maga jön rá a helyes megoldásra, nem te fogod neki megondani.
5. Bátorítsd és dicsérd a gyermeked!
A házi feladat segítése során ne felejts el pozitív visszajelzéseket adni! Egy egyszerű „Ügyes vagy, hogy ilyen szépen megoldottad!” vagy „Látom, mennyit dolgoztál ezen” sokat jelenthet. Ez erősíti a gyermek önbizalmát, és motiválja, hogy továbbra is szívesen dolgozzon. Ha pedig hibát vét, akkor is segíts neki abban, hogy saját maga jöjjön rá, hogy hol hibázott. Dicsérd meg azokat a feladatrészeket, amiket helyesen oldott meg, majd csak ezután kérdezz rá az elrontott részekre! Ha sikerült kijavítania a hibákat, akkor is dicsérd meg!
6. Segítsd az időbeosztást!
Ha több tantárgyból is kap házi feladatot, segíthetsz neki felosztani az időt. Például: „Kezdjük a matekkal, aztán tartunk egy kis szünetet, és utána jöhet az olvasás.” Ez nemcsak a házi feladat támogatását teszi hatékonyabbá, hanem a gyermek időbeosztási készségét is fejleszti. Azt is meg lehet beszélni, hogy az egyes feladatokra mennyi időt érdemes szánni, majd megnézni, hogy ezt sikerül-e betartani. Ez a későbbiekben segít, hogy jobban be tudja osztani az idejét.
7. Mutass példát a tanulási hozzáállásban!
A gyerekek gyakran utánozzák szüleiket. Ha látja, hogy te is szívesen olvasol, tanulsz vagy valamilyen feladaton dolgozol, az ösztönzőleg hat rá. Így a házi feladat is inkább közös tevékenységnek tűnik, nem pedig egyedül végzendő kötelességnek.
8. Tarts mértéket!
Végül, de nem utolsó sorban, figyelj arra, hogy ne terheld túl a gyereket! Van az a pont, amikor azzal már nem segítesz, ha éjszakába nyúlóan, de mégis megcsináltatod a feladatot, majd a gyerek másnap fáradt lesz és azért nem tud majd teljesíteni! Ha úgy látod, hogy a házi feladat mennyisége gyakran túl sok, vagy a gyermeked kimerült, érdemes jelezni ezt a tanítónak. Tanítóként mindig nyitottak vagyunk arra, hogy megoldást találjunk az ilyen helyzetekre.
Hogyan csökkentsük a stresszt a házi feladat során?
Az iskolai és otthoni feladatok olykor stresszesek lehetnek, különösen akkor, ha a gyerek nehézségekkel küzd egy tantárgyban. Ilyenkor segíthet, ha:
- Játékos megközelítést választasz: Például a matekot érdemes valamilyen cselekvéssel összekötni, megfogni, megszámolni, megmérni. Lehet valamilyen interaktív játékot keresni, a honlapomon rengeteg ilyet találtok itt tudjátok megnézni.
- Rövid szüneteket tartotok: Ha egy feladat túl nehéznek tűnik, álljatok meg, és térjetek vissza rá pár perc múlva.
- Kérd a tanító segítségét: Ha rendszeresen nehézségek merülnek fel, jelezd a tanítónak! Beszéljétek meg, hogy ő miben tud segíteni és mit ajánl nektek, hogy ti miben tudjátok támogatni a gyereket.
Mi történik, ha nem készül el a házi feladat?
Most lehet csodálkozni fogtok azon, amit írok, de nem történik semmi. Nem kell mindenkinek kitűnő tanulónak lennie. Érdemes megnézni, hogy mi az a tantárgy, ami a gyereknek jobban megy és arra érdemes jobban koncentrálni, hogy a későbbiekben a továbbtanulásnál meg tudja majd valósítani az álmait, céljait. A többi tárgyat pedig elég, ha annnyira tudja, hogy elboldoguljon vele az életben. Ne vegyük el a gyerekkort tőlük, az irreális elvárásokkal.
Összefoglalás
A házi feladat segítése nem arról szól, hogy a gyerek helyett mi végezzük el a munkát, hanem arról, hogy biztosítsuk számára a megfelelő körülményeket és támogatást. Legyetek türelmesek, bátorítóak, és törekedjetek arra, hogy a tanulás pozitív élmény maradjon mindkettőtök számára. A stresszmentes házi feladat közös cél, amely hosszú távon meghatározó lehet gyermeked tanulási szokásainak kialakításában.
Remélem, hogy ezek a tippek hasznosak lesznek, és segítenek abban, hogy a házi feladat ne csak kötelesség, hanem akár egy közös, kellemes tevékenység legyen!
