
Farsangi játék ötletek osztályterembe – szórakoztató és könnyen megvalósítható játékok
A farsangi időszak mindig izgalmas lehetőség arra, hogy egy kis vidámságot és kreativitást csempésszünk az osztálytermi mindennapokba. Tanárként fontosnak tartom, hogy a farsangi multaság kötetlenebb legyen, amikor a gyerekek kicsit elengedhetik magukat és jól szórakozhatnak. Az alábbiakban összegyűjtöttem tizennyolc olyan játékötletet, amelyek között megtalálhatók a régi, jól bevált klasszikusok, de néhány újabb, izgalmasabb ötlet is helyet kapott. Ezeket a játékokat könnyen megvalósíthatjátok az osztályteremben, és garantáltan emlékezetes élményt nyújtanak a gyerekeknek. Válogassatok kedvetekre, és szervezzetek egy felejthetetlen farsangi délutánt! Ha pedig kihagytam egy jó ötletet, írjátok meg kommentben!
1. Hely csere-bere
A gyerekek különböző számokat kapnak 1- 20-ig, vagy ahányan vannak. Mindenkinek meg kell jegyeznie a kapott számot. Körbe ülnek, és egy gyermek a kör közepére áll, akinek a szeme be van kötve. Ő ezt a mondatot mondja: “Cseréljen helyet 4 és 9.” Az érintettek nagyon óvatosan és gyorsan helyet cserélnek, miközben a középen álló megpróbálja megérinteni valamelyiküket. Ha megfogott valakit, helyet cserélnek.
2. Tartsd életben a lufikat!
A gyerekek 4-5 fős csoportokat alkotnak, körbeállnak és megfogják egymás kezét. Mindegyik csoportba 2-2 lufit dobunk be. Céljuk minél tovább a levegőben tartani a lufikat anélkül, hogy elengednék egymás kezét.
3. Lufi “durr”
A gyerekek mindkét lábára lufit kötünk. Ki kell pukkasztaniuk egymás lufiját úgy, hogy közben a magukéra vigyáznak. Csak a lábukat használhatják. Az nyer, akinek a legtovább megmarad a lufija.
4. Akadálypálya
Építsünk egy akadálypályát álló üvegekből. Majd állítsunk elé egy gyereket és mondjuk azt, hogy az lesz a feladata, hogy a bekötött szemmel menjen végig rajta úgy, hogy ne borítsa fel az üvegeket. Majd amikor bekötjük a szemét, elvesszük az akadályokat. Vicces lesz, ahogy megpróbálja kikerülni őket. Ha előtte 3-4 gyereket kiküldünk, akik nem látjátk mi lesz a csalafintaság, akkor ezt még velük is eljátszhatjuk.
5. Kinek a jelmezéből hiányzik?
A gyerekek körbeülnek jelmezben. Egy játékvezető megfigyeli a jelmezeket, majd kimegy a teremből. Ezalatt egy gyerek levesz egy kiegészítőt a jelmezéről. A játékvezető visszatér, és ki kell találnia, kinek a jelmezéből hiányzik valami.
6. Fánkevés hátratett kézzel
Fánkokat madzagra kötünk és felakasztjuk őket. A gyerekeknek hátratett kézzel kell megenniük a fánkot. Az nyer, aki először fogyasztja el a fánkját.
7. Jelmezbemutató
A gyerekek felvonulnak jelmezeikben, bemutatják azokat, esetleg rövid jelenetet adnak elő a karakterükhöz kapcsolódóan. A többiek kitalálják, kit vagy mit ábrázol a jelmez.
8. Mozgások zenére
Kapcsoljunk be vidám zenét, és a gyerekek táncoljanak szabadon. Amikor a zene megáll, mindenkinek mozdulatlanná kell válnia. Aki megmozdul, kiesik a játékból.
9. Sötét doboz
Egy dobozba különböző tárgyakat helyezünk. A gyerekek bekötött szemmel nyúlnak bele, és tapintás alapján próbálják kitalálni, mi az adott tárgy.
10. Lufi fújás verseny
A gyerekek versenyeznek, ki tud gyorsabban felfújni egy lufit adott idő alatt. Az nyer, akinek a legnagyobb lufija lesz, vagy aki először kipukkasztja a lufit.
11. Rajzolás bekötött szemmel
Minden gyerek kap egy lapot és ceruzát. Bekötött szemmel kell lerajzolniuk egy adott témát (pl. farsangi maszkot vagy bohócot). A többiek szavazhatnak, hogy kié lett a legjobb rajz.
12. Ping-pong labda fújás
Egy ping-pong labdát helyezünk egy asztalra. Az asztalt középen egy vonallal két részre osztjuk, a vonalra ráhelyezzük a labdát. Két gyerek szemben áll egymással és az a cél, hogy a másik térfelére fújják a labdát. A legjobb, ha le is esik az asztalról a másik térfelén. Az nyer, aki oda fújta a labdát.
13. Fej rajzolás csukott szemmel
Egy kört rajzolunk a táblára. Egy gyereket bekötött szemmel elé állítunk és megkérjük, hogy rajzolja rá a szemet, szájat, fület, orrot, hajat. Itt senki nem nyer, de miközben a gyerek rajzol, az osztály remekül szórakozik, majd miután elkészült és leveszi a kendőt a szeméről, maga is jót nevet.
14. Célba dobás
Egy kosarat vagy dobozt helyezünk a terem egyik végébe. A gyerekek labdákat, babzsákokat plüssöket, vagy apró tárgyakat dobnak bele adott távolságból. Az nyer, aki a legtöbb találatot éri el.
15. Grimasz játék
A gyerekek sorban különböző vicces grimaszokat vágnak. A többiek megpróbálnak nem nevetni. Aki nevet, kiesik a játékból. Az nyer, aki a legvégén marad.
16. Seprűtánc
Egy seprűt adunk körbe a táncoló gyerekek között. Ha megáll a zene, akinél a seprű van, kiesik. A játék addig folytatódik, amíg csak egy gyerek marad.
17. Lufitánc
A párok egy-egy lufit helyeznek a homlokuk közé, és zenére táncolnak anélkül, hogy a lufi leesne. Az a pár nyer, aki a legtovább meg tudja tartani a lufit.
18. Farsangi kincsvadászat
Különböző farsangi témájú tárgyakat rejthetünk el a teremben (pl. maszkokat, konfettiket, kis játékokat). A gyerekeknek megadott idő alatt kell minél többet megtalálniuk. Az nyer, aki a legtöbb “kincset” gyűjti össze.

