
Szótagolás játékosan: ingyenes online játék másodikosoknak
+ Canva pedagógus útmutató
Szótagolás játékosan? Igen, lehetséges! A szótagolást játékosan is el lehet sajátítani. Ez az új, interaktív játék pontosan ezt a célt szolgálja, lehetővé téve, hogy a gyerekek játékosan, önállóan gyakorolják a szavak szótagolását. Ráadásul a program azonnali visszajelzést ad a gyerekeknek, így a hibákat rögtön javíthatják, anélkül, hogy berögzülnének a helytelen szótagolások.
Miért fontos a szótagolás?
A szótagolás megtanulása elengedhetetlen, hiszen amikor írunk, gyakran előfordul, hogy a sor végén nem fér ki a teljes szó. Ilyenkor tudni kell, hogyan válasszuk el helyesen a szavakat, hogy a szöveg helyes maradjon. Ez nemcsak az írott, hanem a nyomtatott szövegek esetében is alapvető fontosságú.
Hogyan működik a Szótagolás játékosan interaktív játék?
A játék során a gyerekek különböző szavakat látnak, amelyeket álló egyenesekkel kell szótagokra bontaniuk, pont úgy, mint az iskolában. A különbség az, hogy itt azonnal visszajelzést kapnak, így rögtön le is ellenőrizhetik a munkájukat. Ha szeretnénk még hatékonyabbá tenni a gyakorlást, akkor ajánlom, hogy a gyerekek az online ellenőrzés után írják le a szavakat a füzetbe, helyesen elválsztva. Ez a kézírásos gyakorlás tovább erősíti a tanultakat, és segít a helyes szótagolás rögzítésében.
Motiváció és sikerélmény
A játékos tanulás révén a gyerekek könnyebben motiváltak maradnak, hiszen azonnali visszajelzést kapnak, ami növeli az önbizalmukat és a sikerélményüket.
Rugalmas tanulási lehetőség
Az online platform lehetővé teszi, hogy a gyerekek bármikor és bárhol gyakorolhassanak, legyen szó otthoni tanulásról vagy iskolai kiegészítő foglalkozásról.
Kiknek ajánlom?
Ez a játékos feladat kiváló eszköz tanítóknak, akik szeretnék színesebbé tenni az óráikat, és szülőknek is, akik otthon szeretnék gyakoroltatni gyermekeikkel a szótagolás szabályait.
Figyelem! A hossszú kétjegyű mássalhangzóval rendelkezű szavaknál sajátos megoldás!
A játékban figyelni kell arra, hogy a hosszú, kétjegyű mássalhangzókat tartalmazó szavak elválasztása sajátos módon történik. Például az „asszony” szó elválasztásánál a hosszú “ssz” esetében csak a két “s” közé tudja tenni a gyerek az elválasztó jelet (as I szony), viszont azt tudni kell hozzá, hogy a valóságban ez azt jelenti, hogy a helyes elválasztás: asz-szony. Erre nagyon kell ügyelni a gyakorlás közben, hogy ezt tudatosítsuk a gyerekekben!
Próbáld ki te is, és oszd meg a tapasztalataidat!
Ha kipróbáltátok a Szótagoló játékot, írjátok meg a véleményeteket kommentben! Milyen tapasztalataitok vannak? Segített a gyerekeknek a szótagolást játékosan gyakorolni? Várom a visszajelzéseiteket!
Ha további ingyenes feladatokra is kíváncsi vagy, amit másodikosoknak készítettem, akkor ezeket is nézd meg:
- 2. osztályos nyelvtan feladatok: Mondatok helyesírása csigás feladatlappal
- Nyelvtan-helyesírás fejlesztő feladatlap 2-4. osztályosoknak – Másolás, szótagolás, mondatalkotás
- 2. osztályos matematika év végi felmérés
- 8-as szorzótábla gyakorlása szórakoztató online játékkal– Ki lesz a számkirály?
Hogyan készült a szótagolós játék a Canva pedagógus eszközeivel?
A technika fejlődése lélegzetelállító, és most a pedagógusok is élvezhetik ennek előnyeit. A Canva „Kódolj nekem” funkciójával ezt a szótagolós játékot is pillanatok alatt elkészítettem. Nem kell hozzá programozói tudás, elég néhány ötlet és egy kis kreativitás. Ha lejjebb görgetsz, találsz egy videót, amelyben 5 lépésben bemutatom, hogyan használhatod ezt a fantasztikus lehetőséget, ha te is szeretnél ehhez hasonló interaktív feladatokat készíteni. Ne féljetek tőle! Ha megnézitek a videót, látni fogjátok, hogy mennyire egyszerű! A videó különösen hasznos azoknak a pedagógusoknak, akik bizonytalanok, de szeretnék kipróbálni, milyen egyszerűen és gyorsan lehet interaktív feladatokat készíteni, de eddig még nem volt bátorságuk hozzá. Nézd meg, és inspirálódj te is!
Ha kíváncsi vagy a vidóban elkészített játékra, akkor május 15-én figyeld az oldalam!


