
Év végi felmérő írásból 1. osztály – Készülj fel magabiztosan!
Az év végi felmérő írásból 1. osztályosoknak remek eszköz arra, hogy a szülők és pedagógusok felmérjék a gyerekek haladását az év vége felé közeledve. Ezt a felmérőt kifejezetten azért állítottam össze, hogy segítsen felmérni, mely területeken van még szükség gyakorlásra, és miben jeleskednek a gyerekek. A feladatok fokozatosan nehezednek.
A legújabb NAT szerint készült?
Igen, az általam készített év végi felmérő teljes mértékben a legfrissebb NAT (Nemzeti Alaptanterv) szerint készült, így biztos lehetsz benne, hogy nem tartalmaz olyan feladatokat, amelyeket az első osztályos tananyag nem fed le. Például, a nagy írott betűk tanítása nem része az első osztályos tantervnek, ezért a felmérő sem kéri számon ezeket. Így a feladatlap tökéletesen illeszkedik a tanév során tanultakhoz és segít a gyerekeknek magabiztosan felkészülni a dolgozatra.
Mit tartalmaz a felmérő?
• Nyomtatott betűk írott párjának az alkalmazása
Az első feladatban a gyerekek gyakorolhatják a nyomtatott betűk írott párját leírni. Itt még csak betűk szintjén kell ismerni, ez a felmérő legkönnyebb része.
• Szavak másolása nyomtatottról írottra
A következő lépésben a gyerekek szavakat másolnak nyomtatott betűkről írott betűkre. Ez fejleszti a finommotorikát és a helyesírási készségeket. Az előző feladatohoz képest ez már egy kicsit nehezebb a gyerekeknek, ugyanis a betűket tudni kell összekapcsolni.
• Szókapcsolatok és szövegértés fejlesztése
A felmérő tartalmaz szókapcsolatokat is, amelyeket nyomtatott formából írott formába kell átírni. Ezzel egyidőben a gyerekeknek le kell rajzolniuk azt, amit olvastak, így a szövegértési készségüket is fel lehet mérni.
• Képek alapján történő szóképzés
Ez már egy újabb nehezítés a feladatokban, ugyanis itt már nem látják a gyerekek, hogy milyen betűkből áll a szó, azt nekik kell megalkotniuk, majd le is kell tudni írniuk.
• Tollbamondás
A felmérő legnehezebb része a tollbamondás, ahol a gyerekeknek hallás után kell leírniuk a szavakat. Ez fejleszti a figyelmet és a helyesírást.
Miért ajánlom ezt az év végi felmérőt írásból 1. osztályban?
Szülőként ezzel a felmérővel pontos képet kaphatsz arról, hogy mely területeken van szükség további gyakorlásra, mielőtt belevágnátok a dolgozatba. Pedagógusként pedig használhatod ezt a felmérőt akár dolgozatként, akár gyakorló feladatként, hogy még időben felmérd, hol tartanak a diákok.
Milyen készségeket mér az év végi felmérő írásból 1. osztályban?
A felmérő nemcsak az íráskészséget teszteli, hanem a gyerekek megértését, figyelmét és kreativitását is.
Tippek a szülőknek a felmérő használatához
• Légy türelmes és támogató! Az első osztályosoknak még új az ilyen típusú felmérés, ezért fontos, hogy nyugodt körülmények között, bátorítással segítsd őket.
• Gyakoroljátok a feladatokat lépésről lépésre! Ha valamelyik feladat nehézséget okoz, térjetek vissza hozzá, és gyakoroljátok kisebb részekre bontva.
Próbáld ki most!
Ha szeretnéd letölteni az év végi felmérő írásból 1. osztály feladatsort, a bejegyzés végén megtalálod! Ha pedig kérdésed van, vagy megosztanád a tapasztalataidat, hagyj egy kommentet az e-mail címed megadásával, és szívesen segítek!
Ha más ingyenes tanulást segítő feladatok is érdekelnek, amelyet 1. osztályosok számára készítettem, akkor ezeket is nézd meg:
- Letölthető írásgyakorló feladatlap első osztályosoknak
- Letölthető szövegértés feladatok 1. osztály – Ingyenes gyakorló feladatlap
- Év végi felmérés 1. osztály matematika – Hatékony gyakorlás és értékelés


