Tanulás segítése,  Iskolával, tanulással kapcsolatos tippek

4 szórakoztató módszer, hogy gyermeked szeresse a matekot – Otthoni gyakorlási tippek alsósoknak

Sok szülőnek kihívást jelent, hogy milyen módon támogassa gyermeke fejlődését a matematika terén. Hogyan gyakoroljanak úgy otthon, hogy az ne legyen unalmas, hanem inkább játékos és motiváló? Tanítóként sokszor találkozom azzal a kérdéssel, hogyan lehet hatékonyan fejleszteni az alsós gyerekek matematikai képességeit játékosan, ezért ebben a bejegyzésben mutatok 4 módszert, amelyekkel úgy segíthetitek a gyermekeitek matematika tanulását, hogy közben jól is érezzék magukat.

1. Matematika a hétköznapokban

Amikor a matematikai képességek fejlesztéséről beszélünk sok szülő nem is gondolja, hogy nagyon egyszerű dolgok is fejlesztő jellegűek, az egyszerű hétköznapi tevékenységek is rengeteg lehetőséget rejtenek a gyakorlásra.  A legkönnyebb módszer arra, hogy a gyereked matematika iránti érdeklődését felkeltsd, ha beépíted a mindennapokba: 

  • Például  kisebb gyerekeknél megszámolhatjátok rend rakás közben a játékok számát, megnézhetitek mennyi maradt még, amit el kell rakni. Melyik a több, amit már elraktam, vagy amit még el kell tennem?
  • De lehet a bevásárlás is gyakorló terület. Számoljátok ki a termékek árát, tervezzétek meg a költségvetést, vagy mérjetek, számoljatok a konyhában, miközben együtt főztök. Ez a mértékegységváltáshoz is jó alap.
  • Iskolába menet az autóban, a buszon, de akár gyalog is lehet egyszerű összeadásokat, szorzásokat mondani a gyereknek. Még jobb, ha a gyerek ad feladványt a szülőnek, aki szándékosan rosszul válaszol és a gyereknek kell ezt észrevenni és megmondani a helyes megoldást.
  • Bár manapság már leginkább bankkártyával fizetünk, de ha valaki még szereti a készpénzes fizetést, akkor abba is bevonhatja a gyereket. Vagy amíg a kasszánál várnak megkérdezheti, hogy, mennyi lesz a visszajáró összeg. Esetleg mennyibe került volna valami, ha nem egyet, hanem kettőt vettünk volna belőle. 

2. Matematikai játékok – Szórakozva tanulni

Nézzetek utána, hogy milyen matematikai készséget feljesztő játékokat árulnak a boltokban, vagy a webshopokon! A játék a legjobb módja a tanulásnak! Sok olyan  matematikai játék van már, amelyek kifejezetten alsósoknak készültek és szórakoztatóak, motiválóak. Ezekből is beszerezhettek néhányat. 

Ha viszont nem szeretnétek sokat költeni erre, akkor próbáljátok ki azt a társasjátékot, amit én készítettem. Csak egy nyomtató kell hozzá, mert innen a honlapomról ingyen le tudjátok tölteni. Bábut, dobókockát más játékból is lehet elővenni. Ezt elsős gyerekeknek készítettem, ahol a számkártyákon egyszerű összeadások, kivonások találhatók, de üres kártyákat is tettem bele, ha szeretnétek ti feladatot írni rá, akkor azt is megtehetitek. Itt találjátok: https://www.tanvarazs.hu/2024/09/30/matekjatek-elso-osztalyosoknak-tanulj-es-jatssz-konnyeden-otthon-vagy-az-iskolaban/ 

De ha nagyon kreatívok vagytok, ennek a mintájára ti magatok is készíthettek saját játékot, feladatokkal. Ez jó kis közös program lehet, amíg kitaláljátok, hogy milyen témájú legyen és amíg  elkészítitek a kártyákat, a játékmezőt észrevétlenül sok egyéb területen is felődik a gyerek. (Finommotoros készségek, kéz-szem koordináció, térbeli tájékozódás, kreativitás,  koncentráció.)  De mást is készíthettek, például memóriakártyákat, amelyekkel a szorzótáblát lehet gyakorolni.

3. Tanulás a természetben – Matematika a szabadban

A friss levegőn való tanulás nemcsak egészséges, hanem különösen élvezetes is a gyerekek számára. Egy sétán, kiránduláson számos lehetőség adódik a matematika játékos gyakorlására:  számolhatjátok a fákat, leveleket, vagy akár a madarakat is. 

De, ha van egy krétátok, az udvaron rajzolhattok egy nagy számmezőt, ahol a gyerek ugrálva oldhatnak meg matematikai feladatokat. Vagy ugróiskolát, ahol minden mezőbe egy szorzást, vagy összeadást írtok, és csak akkor ugorhat tovább, ha helyes a válasz. 

Vagy lehet rajzolni egy nagy számegyenest és azon lehet ugrálva közlekedni. Ha összeadás, akkor felfelé ugrálok, ha kivonás, akkor lefelé.

4. Online tanulási eszközök – Digitális világ a matematika szolgálatában

A mai digitális világban rengeteg online tanulási eszköz áll rendelkezésünkre, amelyekkel a matematika gyakorlás még szórakoztatóbb. Bár még mindig az angol nyelvű oldalak uralják a területet, de már több olyan alkalmazás és weboldal létezik, amely kifejezetten magyar nyelvű és alsós gyerekek számára készült. (Wordwall, Learningapps) Ezek a platformok játékos feladatokat kínálnak, amelyeket tanárok állítanak össze és segítik a számolási készségek fejlesztését. 

Magam is rendszeresen készítek online tanulást segítő játékokat, amit mindig kiteszek ide a honlapomra. Érdemes szétnézni rajta  és rendszeresen figyelni, mert folyamatosan frissítem, gazdagítom a tárat. Sőt az osztályaimnak is mindig készítettem ilyen feladatokat, amit a szülőknek elküldtem, a gyerekek pedig egymással tudtak versenyezni otthon, mert az online feladatban egymás teljesítményét is látták, amit rangsorolt a rendszer. Így készültek fel észrevétlenül egy dolgozatra játékos formában.

Összegzés

Nagyon fontosnak tartom, hogy ha rendszeres gyakorlás van, akkor annak sosem kell hosszúnak lennie, elég öt, tíz perc. Az még a gyereknek sem olyan hosszú, nem unja meg, nem fárad bele, nem utálja meg, de itt a rendszerességen van a hangsúly. És ha lehet, inkább válasszunk a fentebb említett játékos formákból, hogy a matematika gyakorlása otthon ne legyen unalmas vagy kényszer és sok-sok bátorítással közelítsük meg a feladatokat. Ha kreatív módszereket alkalmazunk, a gyerekek élvezni fogják a tanulást, és közben észrevétlenül fejlődnek. Próbáljátok ki a fenti ötleteket, és tapasztalni fogjátok, hogyan válik a matematika gyakorlás otthon szórakoztató és hasznos tevékenységgé!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük