Gyereknevelés,  Iskolával, tanulással kapcsolatos tippek,  Tanulás segítése

Tanulási nehézségek? – 5 tipp hogy támogasd gyermekedet

A tanulási nehézségek, mint például a diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, vagy figyelemzavar (ADHD), egyre több alsó tagozatos gyermek életében okoznak kihívásokat. Én most abban szeretnék nektek segíteni, hogy szülőként mik a lehetőségeitek és ti magatok mit tudtok tenni azért, hogy gyermeketek fejlődhessen. Illetve, hogy könnyebben meg tudjatok birkózni ezzel, ha kiderül, hogy benneteket is érint. Azért is nagyon fontos, hogy erről beszéljünk, mert ezek a zavarok nem csak az iskolai eredményekre hatnak, hanem gyermekünk önbizalmát, társas kapcsolatait és a tanulás iránti lelkesedését is befolyásolják.

Miért nőtt meg a tanulási zavarok száma?

Talán úgy tűnik, hogy ma több gyermek szorul fejlesztésre, mint korábban. Az is lehet, hogy ezek a nehézségek régebben is léteztek, csak nem fordítottunk rájuk ekkora figyelmet. Én inkább ezt feltételezem. Manapság egyre többen ismerik fel, milyen fontos időben azonosítani a tanulási problémákat, hogy a gyerekek megkapják a szükséges támogatást.

Tanulási zavarok tünetei alsó tagozatban

A tanulási nehézségek korai felismerésében mind a szülők, mind a tanárok szerepe kiemelkedő. Néhány fontosabb, gyakori tünetet leírok, amik tanulási zavarokra utalhatnak:

  • Olvasási és szövegértési nehézségek: Gyakori, hogy a gyermek lassan olvas, összekeveri a betűket, vagy nehezen érti meg az olvasott szöveget. Ezek diszlexiára utalhatnak.
  • Írási és helyesírási problémák: Az írásban előforduló betűtévesztések, helyesírási hibák gyakran diszgráfiára utalnak.
  • Számolási nehézségek: A számolással, alapműveletekkel vagy a matematikai fogalmak megértésével kapcsolatos gondok diszkalkulia jelei lehetnek.
  • Figyelem- és koncentrációs zavarok: Nehezen tud figyelni, könnyen elkalandozik, ami figyelemzavarra (ADHD) utalhat.

Ezekről most nem is szeretnék bővebben írni, mert ezzel kapcsolatban sok szakirodalmat lehet találni. Ha bármelyik tünetet tapasztalod gyermekednél, érdemes először a pedagógussal beszélni. Legtöbbször azonban fordítva szokott történni, vagyis a tanár hamarabb észreveszi a tüneteket és jelzi a szülőnek, ha problémát lát. Így közösen tudtok megoldásokat keresni. Én inkább most azt szeretném megmutatni nektek, hogy ti mit tudtok tenni a gyerek érdekében.

Hogyan segíthetsz gyermekednek, ha tanulási nehézségekkel küzd?

  1. Támogató környezet kialakítása otthon
    • Teremts nyugodt, zavaró tényezőktől mentes környezetet a tanuláshoz! Egy csendes sarok egy íróasztallal, ahol nincs zaj. Autista gyerekek számára kifejezetten fontos a csend. Ha figyelem zavarral küzd, akkor nem javaslok sok dekorációt sem, mert az is elvonhatja a figyelmet. Adj neki elegendő időt és ne sürgesd! Nem baj, ha lassabban dolgozik. Hagyd, hogy maga jöjjön rá dolgokra és ne add egyből a szájába a megoldást! Figyelj arra, hogy jól érezze magát a feladatok elvégzése közben.
  2. Tanulási stratégiák alkalmazása
    • A vizuális segédletek, a játékos tanulási módszerek nagyon hasznosak. A honlapomon sok példát találtok erre. Interaktív és papírból kivágható játékokra egyaránt. Az egyénre szabott tanulási ütemtervek is sokat segíthetnek a tanulási problémák leküzdésében.
      Ha például gyermeked diszlexiával küzd, próbáljatok inkább rövid, egyszerű szövegeket olvasni, amit ő maga is érdekesnek talál. A linkre kattintva találtok ehhez egy online játékot.
      Vagy egy másik papírból kivágható társasjáték, ami a matek gyakorláshoz készítettem.
  3. Bátorítás és pozitív visszajelzés
    • Bátorítsd gyermeked, és ismerd el minden apró előrelépését. A pozitív visszajelzés növeli az önbizalmát, és motiválja, hogy tovább fejlődjön. Dicsérd meg, ha egy feladatot sikeresen elvégez, még akkor is, ha az eredmény nem tökéletes. Vedd észre, hogy mely területen ügyes és abban támogasd. Például, ha nehezen megy a matek, de kiválóan sportol, akkor engedd tornázni, hogy legyen neki sikerélménye.
  4. Szakmai segítség igénybevétele
    • Ha komoly tanulási zavarra gyanakszol, fontos, hogy felvedd a kapcsolatot a helyi pedagógiai szakszolgálattal vagy nevelési tanácsadóval. Az is lehet, hogy ezt a tanító fogja neked javasolni. A szakszolgálat szakemberei alapos vizsgálatokkal fogják diagnosztizálni a problémát, és segítenek a megfelelő fejlesztési terv kidolgozásában.
  5. Önelfogadás és közös előrelépés
    • Ne érezz szégyent vagy bűntudatot, ha gyermeked tanulási zavarokkal küzd. Fontos, hogy elfogadd a helyzetet, és támogatóan állj hozzá, hogy szeresd a gyermekedet a hibáival együtt. Ne hibáztasd se őt se magadat a kialakult helyzet miatt, mert az nem segít előre menni. Ha úgy érzed, hogy nehezen tudsz ezzel a helyzettel megbirkózni, kérj támogatást más szülőktől vagy szakemberektől! Sok csoport létezik már Facebookon is, ahol hasonló problémával küzdő szülők támogatják egymást.

A pedagógiai szakszolgálatok szerepe

A pedagógiai szakszolgálatok és nevelési tanácsadók nagy segítséget nyújtanak a tanulási zavarok felismerésében és kezelésében. A vizsgálat során a szakemberek a gyermek tanulási zavarait diagnosztizálják, és javaslatokat tesznek a fejlesztésre. Az így szerzett szakvélemény alapján a gyermeket sajátos nevelési igényű (SNI) vagy beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő (BTMN) csoportba sorolhatják. Ennek köszönhetően gyermeked a szükséges támogatást kaphatja, és elkezdődhet a fejlesztő munka. Sajnos a tapasztalatom azt mutatja, hogy ezek a szakszolgálatok nagyon le vannak terhelve. Kevés a szakember, sok a munka és nagyon hosszú várólisták tudnak kialakulni. Éppen ezért fontos időben lépni, mert még így is lehet, hogy sokat kell várni a segítségre.

Tanulási nehézségek: Miért fontos az időben történő segítségnyújtás?

Az időben elkezdett fejlesztés óriási segítséget jelenthet gyermeked számára. A megfelelő módszerekkel és szakemberek támogatásával javulhat a tanulási képessége, növekedhet az önbizalma, és pozitív élményekkel gazdagodhat az iskolai életben.

Összegezve

A tanulási nehézségek leküzdése hosszú és összetett folyamat, amelyben a szülők, tanárok és pedagógiai szakemberek együttműködése egyaránt fontos. A támogató környezet, a pozitív visszajelzés és az időben biztosított szakmai segítség mind hozzájárulhat ahhoz, hogy gyermeked sikeresen megbirkózzon a tanulási problémákkal. Ne feledd, a tanulási zavarok nem jelentik azt, hogy gyermeked ne érhetne el sikereket – a lényeg, hogy megértéssel, türelemmel és szeretettel támogasd őt az úton.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük