Gyereknevelés,  Iskolával, tanulással kapcsolatos tippek,  Tanulás segítése

5 kreatív tanulási módszer alsósoknak – Játékos ötletek az otthoni tanuláshoz

Szülőként biztosan ti is észrevettétek már, hogy az alsós korosztály számára a tanulás akkor a leghatékonyabb, ha játékos formában történik. Tanítóként én is ezt tapasztalom: minél több élményt kapcsolunk a tanuláshoz, annál jobban megmarad a gyerekekben a megszerzett tudás. Sokan nem is gondoljátok, hogy az életben számtalan helyzet van, amiből mind tanul a gyerek, észrevétlenül. Ezeket nem szabad lebecsülnünk. Ebben a cikkben összeszedtem 5 kreatív tanulási módszert, helyzetet, amiből a gyerek játékosan tud fejlődni, hogy az otthoni tanulás ne csak hatékony, hanem szórakoztató is legyen.

1. Tanulás a mindennapokban

Gondoltátok volna, hogy az amikor a gyerekkel együtt elmentek vásárolni, vagy együtt főzök, mind alkalom a tanulásra? Persze nem mindegy hogyan csináljátok, de ha ügyesek vagytok, a gyerek észre sem veszi, hogy közben tanul:

  • Főzés: Egy recept követése segítségével gyakorolhatják a gyerekek az olvasást. Ha például megkérjük, hogy mindig olvassa fel az aktuális szakaszt, ahol épp a főzés tart nem is lesz megterhelő a számukra, mégis fejlődnek közben. Ráadásul a konyha remek terep a mértékegység átváltások gyakorlására, összeadásra, kivonásra, arányok kiszámítására, így rögtön a matematikát is tudják gyakorolni. Közben fejlődik a logikus gondolkodásuk és az önállóságuk. A közös sütés-főzés pedig értékes családi idő lehet.
  • Bevásárlás: Bízzunk rájuk egyszerű feladatokat, például az árak összehasonlítását melyik termék olcsóbb, drágább? Ezzel a számok közti relációt lehet gyakorolni. Vagy a végösszeg kiszámítását is rábízhatjuk. Ez nem csak a matematikai készségeiket fejleszti, hanem a pénzügyi tudatosságukat is.
  • Háztartási feladatok: A ruhaneműk színek szerint történő szétválogatása, a növények gondozása vagy a tárgyak rendezése mind olyan teendők, amelyek közben a gyerekek rendszerező készségei és önállósága is fejlődik. Hiszen nem csak a matematikát vagy a magyart kell megtanítanunk nekik, hanem az életre nevelünk.

2. Mozgásos tanulás

Gyakran mondjátok szülőként, hogy a gyerekemnek túl sok energiája van, nem tud hosszabb ideig egy helyben maradni. Ilyenkor a mozgás és a tanulás kombinálása segíthet abban, hogy a gyerekek energiáját irányított mederbe tereljük.

  • Lépcsőfokos tanulás: Ha olyan házban laktok, ahol kint vagy bent van lépcső, akkor a  lépcsőfokokra ragasszatok cetliket kérdésekkel vagy feladatokkal, és minden helyes válasz után léphetnek, ugorhatnak eggyel feljebb. Ha nem akartok ragasztani, akkor szóban is kérdezhetitek őket. Pl. a szorzótáblát. 
  • Ugróiskola: Rajzoljatok egy ugróiskolát, amelynek mezőire feladatokat írtok, amit meg kell oldani minden ugrás közben. Ezek csak egyszerű összeadások, szorzások legyenek, vagy problémás helyesírású szavak. A gyerekek az ugrások közben tanulnak, miközben lekötik energiájukat.
  • Tornatermi kihívások otthon: Például egy labdajáték során csak a helyes válaszok után  dobhatják vissza a játékot.

3. Kreatív írás és történetmesélés

Ha a gyereked nem szeret írni, nehéz rávenni, hogy gyakorolja, akkor az írás fejlesztését is játékossá kell tennünk.

  • Történet képből: Mutassunk neki egy inspiráló képet, és kérjük, hogy találjon ki hozzá egy mesét.
  • Mondatfolytató játék: Kezdjünk egy mondattal, és minden családtag hozzáadhat egy újabbat. Ez nemcsak az írás- és nyelvi készségeket fejleszti, hanem a képzőerőt is.
  • Saját könyv: Egy kis füzetet kinevezhettek saját mesekönyvnek, ahova írhatnak és rajzolhatnak is a gyerekek.

4. Természetjárás és felfedezés

A szabadban töltött idő számtalan lehetőséget kínál a tanulásra és a megfigyelésre. Ha a család kirándulni megy kössük le úgy a gyerek figyelmét, hogy közben ne unatkozzon!

  • Természeti kincsvadászat: Készítsünk egy listát a megtalálandó dolgokról. Például keressen különleges leveleket, köveket! Számolja meg, hány eltérő madárcsicsergést hall! 
  • Megfigyelés és beszélgetés: A gyerekek megfigyelhetik a növények évszakos változását vagy az állatokat. Beszéljétek át, mit láttatok, és nézzetek utána több információnak otthon.
  • Növényápolás: Saját kis kert gondozása vagy egy növény nevelése lányok és fiúk számára is hasznos és élménydús program lehet.

5. Társasjátékok – a tanulás szórakoztató módja

Gondoltátok volna, hogy amikor a család összeül együtt társasjátékot játszani, az egy igazi aranybánya a gyerek fejlesztése szempontjából? Közben beszélgettek, tehát fejlődik a gyerek szóbeli kifejező készsége, probléma megoldó képessége. Ráadásul addig sem a képernyő előtt ül és közben erősödnek a családi kapcsolatok is. Az egyes társasok pedig különböző területeket fejlesztenek: 

  • Betűjáték, szójáték (Scrabble): Segít bővíteni a szókincset, miközben logikai gondolkodásra ösztönöz.
  • Gazdálkodj okosan: Tanítható vele a pénzüli gazdálkodás és a stratégiai gondolkodás.
  • Egyéb kreatív játékok: Házilag készíthető egyszerű társasjátékok, amelyek közös időtöltést és tanulást biztosítanak. Egyet én is készítettem nektek, amihez csak egy nyomtatóra és bábukra lesz szükségetek. Itt ki is próbálhatjátok!

Összegzés

A tanulás valóban lehet szórakoztató, ha kreatív módszerekkel közelítjük meg. A fent bemutatott ötletek nemcsak a gyerekek fejlődését szolgálják, hanem lehetőséget teremtenek a családi kapcsolatok erősítésére is. Próbáljátok ki őket, és meséljétek el, hogyan váltak be! Tanítói szemmel mindig érdekes és tanulságos meghallgatni a szülők tapasztalatait. 

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük